Хирургия
Ветеринарни услуги
Коремни и мекотъканни операции
В нашата клиника ежедневно се извършват хирургически операции. Винаги се стремим да гарантираме, че Вашият домашен любимец остава възможно най-удобно и без болка преди, по време на и след операцията.
Ние предлагаме следната коремна и мекотъканна хирургия:
- Кастрация
- Цезарово сечение
- Коремна хирургия (спленектомия, хирургия на пикочен мехур, черва, хернии и други)
- Очна хирургия ( корекция на клепачи, енуклеация)
- Онкохирургия ( млечни жлези, кожа, клепачи, устна кухина, коремни органи)
- Зашиване на рани
Ако вашият домашен любимец се нуждае от операция, моля не се колебайте да дойдете за консултация, за да вземете най-доброто решение.
Запазете час за преглед на Вашия любимец
Какви са рисковете свързани с хирургията?
Вашият любимец трябва да се оперира и ние разбираме вашите страхове от оперативната намеса. В по-голямата си част, те се дължат не на самата операция, а на упойката. „Дали нашият любимец ще се събуди отново?” един боязлив въпрос, който често бива задаван при нас.
Естествено всяка наркоза е свързана с определен риск, но при съвременните методи за анестезия той е доста нисък. Чисто медицински, ние можем да направим много за сигурността на пациента по време на упойка, като към това винаги са били насочени всички наши усилия. В това число се отнася добрата подготовка за упойка, която не се свежда само до гладуването на животинката преди операцията.
Основният предварителен преглед с лабораторни изследвания (пълна кръвна картина и биохимия) и евентуално допълнителни изследвания като рентген, ехограф, ЕКГ и т.н., ни помагат да преценим по-добре рисковете от упойката и да подберем по-правилно метода за упояване на пациента.
Каква подготовка е нужна преди операцията?
Сутринта преди хирургия пациентите ни трябва да са гладни (за последно храна им се предлага предишната вечер), като ограничението важи само за кучета и котки. При гризачите не се налага подобна диета преди хирургия. Водата се ограничава два часа преди операцията.
Освен в специфични случаи, точен начален час за оперативните намеси не се фиксира: веднага, щом пациентът и екипа, който ще работи с него, са готови, се пристъпва към операция.
Съзнаваме притеснението, което преживявате в деня на операция на любимеца си и веднага щом се погрижим за пациента, ще Ви уведомим как е протекла операцията и как се възстановява той и кога може да дойдете да го приберете.
Какво се случва по време на операцията?
По време на наркозата, ние стандартно използваме специални монитори за наблюдение на жизнените функции на Вашия любимец. Това са модерни апарати за контрол на кръвно налягане, на кислородното насищане на кръвта, на сърдечната и дихателна функция, които ни позволяват веднага да реагираме и при най-малките отклонения от нормата преди те да са прераснали в по-сериозен проблем.
Като вид анестезия, ние използваме предимно инхалационната, която измежду всички видове наркози е най-щадящата и най-безопасната.
След операцията, особено при възрастните ни пациенти, ние се стремим да следим определени кръвни показатели. Нивата на урея и на креатининни позволяват да установим евентуална постоперативна бъбречна недостатъчност и да вземем съответните мерки срещу нея.
За нас освен това е важно следоперативното обезболяване на пациента. Днес ние разполагаме с модерни медикаменти за обезболяване, които са способни да подтиснат и най-силните болки.
В заключение, ние винаги се стремим да осъществим контролен преглед след наркозата, за да се убедим, че всичко с Вашия любимец е наред и всички евентуални странични ефекти са преодолени.
Какви са предварителните изследвания, които извършвате?
Пълна кръвна картина /CBC/
Най-честият кръвен тест CBC дава информация за състоянието на хидратация на организма, за наличието на анемия, инфекция, способността на кръвта да се съсирва и за способността на имунната система да отговоря. Ако любимецът Ви има нужда от хирургична намеса CBC може да открие скрити аномалии.
- HCT /хематокрит/ – измерва процента на червените кръвни клетки като дава информация за анемия и обезводняване.
- Hb и MCHC – хемоглобинът е пигментът, който пренася кислорода в кръвта.
- WBC /брой на белите кръвни клетки/ – измерва имунните клетки на организма. Повишенията или пониженията показват определени болести или инфекции.
- Gran/гранулоцити/ – специфичен тип бели кръвни клетки, които се повишават най-често при бактериални инфеции.
- Lymph/Mon /лимфоцити и моноцити – специфичен тип бели кръвни клетки.
- PLT /Тромбоцити/ – измерва кръвните клетки, които формират кръвните съсиреци.
- Ретикулоцити – това са незрели червени кръвни клетки. Високите им нива показват регенеративна анемия.
Биохимични изследвания на кръвта.
Тези видове често използвани тестове изследват функцията на органите, електролитния статус, хормоналниястатус и др. Те са важни при оценката на здравословното състояние преди приложението на упойка.