Обезпаразитяване
Ветеринарни услуги
Какво е обезпаразитяването?
- чревни – кръгли(нематоди), плоски(тении), протозои (изоспори, гиардия)
- не-чревни(сърдечни, белодробни и подкожни)
- външни – бълхи, кърлежи, въшки
Запазете час за обезпаразитяване на Вашия любимец
Защо паразитите са опасни?
Бълхи:
Бълхите са малки, кафяви, кръвосмучещи, бързо движещи се насекоми, които можете да видите в козината на Вашия домашен любимец. Някои животни са алергични към слюнката на бълхите, което може да причини възпаление, сърбеж, зачервяване и дискомфорт. Ако бъдат погълнати, докато Вашият домашен любимец се грижи за себе си, бълхите могат да предадат чревен паразит, наречен дипилидиум (котешка тения).
Кърлежи:
Кърлежите са членове на подклас Акари и живеят навън в тревисти растителности, гори, селскостопански постройки. Някои ухапвания от кърлежи причиняват само леко дразнене или подуване на мястото, но други ухапвания от кърлежи могат да заразят Вашия домашен любимец със сериозни заболявания – лаймска болест, ерлихия, анаплазма, бабезия.
Дирофилария:
Заболяването се причинява от Dirofilaria immitis.Тя се предава, когато заразен комар ухапе Вашия домашен любимец. Възрастните червеи живеят в белодробните артерии на дясната половина на сърцето. Кучетата с дирофилариоза остават дълго време асимптоматични. Това затруднява навременната диагностика.
Кога трябва да потърся лечение за паразити?
Когато Вашият домашен любимец има бълхи, показва признаци на сърбеж като хапане, гризане или облизване. Често може да забележите изпражнения от бълхи, които приличат на утайка от кафе или на ситен черен пясък, като се погледне корема, като се среше козината с гребен с фини зъби или ги откриете на мястото където лежат.
Какви са симптомите, за които да внимавате?
Симптоми като затруднено дишане, кашлица, лесна уморяемост, уголемен корем са клинични признаци на дирофилариоза. Това заболяване може да се лекува, ако се открие рано, но може да струва скъпо и има рискове по време на лечението.
При наличие на кръв в урината, висока температура, отпадналост, схваната походка, припадъци и ако наскоро са вадени кърлежи е добре да се направи тест за кърлежово преносими заболявания.
Водниста, понякога кървава диария, дехидратация, загуба на тегло, подут корем могат да са признаци на вътрешни паразити.
Как мога да предпазя домашния си любимец от паразити?
Важни мерки за предпазване от вътрешни паразити включват:
- Редовно обезпаразитяване всеки месец (има изключения при бременни животни и при малките кученца и котенца);
- Периодично изследване на изпражнения;
- С изключение на видовете дирофилария, чревните паразити се предават чрез отделянето на яйца или ларви във фекалиите. От това следва, че хигиенните мерки, особено редовното почистване на фекалиите на домашните любимци, ще намали замърсяването на околната среда с инвазиоспособни паразитни стадии;
- Използване на готови диети или термично обработена храна с цел предпазване от заразяване с паразити, които се редуват със сурово месо. Кучетата и котките не трябва да имат достъп до гризачи, трупове или абортирани фетуси и плаценти на говеда и овце;
- Препоръчва се ежемесечно прилагане на препарати за профилактика на дирофилария още от ранна възраст. В случай, че имате пропуск в обезпаразитяването или никога не сте прилагали, е добре да се направи кръвен тест за скрининг.
Може да се предпазите от външни паразити чрез следните мерки:
- Целогодишно използвайте надеждни средства за защита срещу бълхи и кърлежи;
- Избягвайте райони с гъста растителност;
- След всяка разходка оглеждайте Вашия домашен любимец за пълзящи или забити кърлежи;
- Ако установите забит, е добре да се отстрани максимално бързо.